Membership

Ronald Vero

Senate Chair
Sydney Faught
Assistant Registrar, Registrar's Office
(518) 442-5517
[email protected]

Senate Vice Chair
Alec Dawson
Professor, History
[email protected]

Immediate Past Chair
Timothy Sergay
Associate Professor, Languages, Literatures and Cultures
(614) 599-3061
[email protected]

Senate Secretary
Jenny Yuan
Associate Professor, CEHC
[email protected]

Senate Support
Office of the Provost

 

 

Havidán Rodriguez, President

Carol Kim, Provost and Senior Vice President for Academic Affairs

JoAnne Malatesta, Vice Provost & Dean of Undergraduate Education

Kevin Williams, Vice Provost & Dean of Graduate Education

Thenkurussi (Kesh) Kesavadas, Vice President for Research

Michael Christakis, Vice President for Student Affairs

Todd D. Foreman, Vice President for Finance and Administration

TBD (Deans' representative)

Billie Franchini, University Faculty Senate, SUNY - voting

Zina Lawrence, University Faculty Senate, SUNY - voting

Kabel Stanwicks, University Faculty Senate, SUNY - voting

Mashaal Bhatti, President, Graduate Student Association - voting

Enid Walker, President of Student Association - voting

Naishaly Velez Galan, Chair of Student Association Senate - voting

 

 

At-Large

Cecilia Levy - Open At-Large Senator (2024)

Zakhar Berkovich - Open At-Large Senator (2024)

Deborah LaFond - Open At-Large Senator (2023)

Cuicui Chen - Open At-Large Senator (2023)

Mike Baumgardner - Professional Faculty At-Large Senator (2024)

Lindsay Van Berkom  - Professional Faculty At-Large Senator (2024) 

Donald Keenan - Professional Faculty At-Large Senator (2024)

Dina Refki - Professional Faculty At-Large Senator (2024)

Richard Rose - Part-time Faculty At-Large Senator (2024) 
 

College of Arts and Sciences  

Africana Studies: Vacant

Anthropology: Lawrence Schell (2024)

Art and Art History: Rakee Balaram (2024)

Atmospheric & Environmental Science: Brian Rose (2024)

Biological Sciences: Hua Shi (2024)

Chemistry: Max Royzen (2023)

Communications: Piotr Szpunar (2024)

East Asian Studies: Susanna Fessler (2024)

English: Bret Benjamin (2024)

Economics: Byoung Park (2023)

Geography & Planning: Youqin Huang (2024)

History: Carl Bon Tempo (2024)

Languages, Literatures and Cultures: Ilka Kressner (2024)

Latin American, Caribbean, & US Latino Studies: Johana Londoño (2024)

Mathematics & Statistics: Mike Lesnick (2024)

Music &Theater: Nancy Newman (2024)

Philosophy: Ariel Zylberman (2024)

Physics: Jesse Ernst (2023)

Psychology: Ewan McNay (2024)

Sociology: Kate Averett (2024)

Women’s Studies: Vacant

 

School of Business 

Lee Spitzley (2024)

Heidi Reale (2024)

Hillary Wiener (2024)
 

School of Criminal Justice 

Dana Peterson (2024)

 

School of Education

Brett Levy (2023)

Joelle Mann (2024)

Kevin Quinn (2024)

Sandra Vergari (2024)

 

College of Emergency Preparedness and Homeland Security

Michael Young (2023)

Jess Wenger (2024)

 

College of Engineering and Applied Sciences

Hany Elgala (2024)

Vladimir Kuperman (2024)

 

Libraries

Gerald Burke (2024)

Allison Hosier (2023)

Angela Hackstadt (2023)

 

School of Public Health

Dwight Williams (2023)

Vacant

Roxana Moslehi (2023)

 

Rockefeller College of Public Affairs and Policy

Peter Breiner (2023) 

Shawn Bushway (2024)

Hongseok Lee (2023)

 

School of Social Welfare

Eunju Lee (2024)

Loretta Pyles (2024)

 

Graduate Students (2022-2023)

Boluwatife Ajayi, Lead Senator

Priscilla Kotey

Madison Laks

Alexander Oda

 

Undergraduate Students (2022-2023)

Vacant (8)

 

Approved for 1-Year Term as Senators to Chair a Council   

Kate Coddington (CAS/Geography & Planning)

Oleg Lunin (CAS/Physics)

Annette Richie (Professional)

Christian Poehlmann (University Libraries)