Faculty Awards

State University of New York Chancellor’s Awards

2016-2017

Excellence in Professional Service
Michael Boots, University Development
Meghan Cook, Center for Technology in Government
Joyce DeWitt-Parker, Counseling and Psychological Services
Elizabeth Gaffney, College of Arts and Sciences
Janet Thayer, Office of General Counsel

Excellence in Librarianship
Mark Wolfe, University Libraries

Excellence in Scholarship and Creative Activities
Sheila Curran Bernard, History
Alexander Shekhtman, Chemistry
Ben Szaro, Biological Sciences

Excellence in Faculty Service
Anne Hildreth, Political Science
Christine Wagner, Psychology

Excellence in Teaching
Kelly Wissman, Literacy Teaching and Learning

Excellence in Adjunct Teaching
Stephen Hogan, Criminal Justice

2015-2016

Excellence in Professional Service
Janet Riker, University Art Museum

Excellence in Librarianship
Brian Keough, University Libraries

Excellence in Scholarship and Creative Activities
Melinda Larsen, Biological Sciences
Li Niu, Chemitry
Donna Scanlon, Literacy Teaching and Learning

Excellence in Adjunct Teaching
Dennis McCarty, Criminal Justice
Helen Stuetzel, Literacy Teaching and Learning

2014-2015

Excellence in Teaching
Deborah Lines Andersen, Information Studies/Informatics
Julie Novkov, Political Science/Women’s, Gender and Sexuality Studies
Blanca Ramos, Social Welfare
Laura Wilder, English

Excellence in Faculty Service
George Berg, Informatics
Sanjay Goel, Information Technology Management
Gilbert Valverde, Educational Administration and Policy Studies

Excellence in Professional Service
Lisa Ferretti, Center for Excellence in Aging and Community Wellness
Carol Perrin, Residential Life
Latonia Spencer, Student Financial Services
Lindsay Van Berkom, University Libraries
Andrea Wolfe, Center for International Development

Excellence in Librarianship
Elaine Lasda Bergman, University Libraries

Excellence in Scholarship and Creative Activities
Charles Hartman, East Asian Studies
Igor Lednev, Chemistry
Michael Sattinger, Economics

2013-2014

Excellence in Teaching
David Straight, Anthropology

Excellence in Adjunct Teaching
Rocco Ferraro, Geography and Planning
Janice Pata, Biomedical Science

Excellence in Faculty Service
Anthony DeBlasi, East Asian Studies

Excellence in Professional Service
Paul Berger, University Police
Kathy Gersowitz, Arts and Sciences
Karen Chico Hurst, Registrar
Mary Ellen Mallia, Environmental Sustainability
Cynthia Riggi, Student Success

Excellence in Librarianship
Yu-Hui Chen, University Libraries

Excellence in Scholarship and Creative Activities
Shawn Bushway, Criminal Justice
Cristian Lenart, Mathematics
Marina Petrukhina, Chemistry

2012-2013

Excellence in Teaching
Rita Biswas, Finance
Ryan King, Sociology
Marcia Sutherland, Africana Studies

Excellence in Faculty Service
Susanna Fessler, East Asian Studies
Richard Fogarty, History

Excellence in Professional Service
Diana Mancini, School of Criminal Justice

Excellence in Librarianship
Gregory Bobish, University Libraries

Excellence in Scholarship and Creative Activities
Graham Barker-Benfield, History
Peter Johnston, Reading
Giri Tayi, Information Technology Management

 


University at Albany President’s Award for Excellence

2016-2017

Excellence in Research and Creative Activities
Louise Burkhart, Anthropology
Zai Liang, Sociology
Siwei Lyu, Computer Science

Excellence in Teaching
Victor Asal, Political Science
Hirah Mir, Educational & Counseling Psychology
Richard Schneible, Accounting and Law
Trudy Walp, Literacy Teaching and Learning

Excellence in Professional Service
Monica Hope, Educational Opportunities Program
Indumathi Lnu, Facilities Management
David Mason, University Accounting
Aran Mull, University Police Department
Denise Szelest, Human Resources Management

Excellence in Librarianship
Mark Wolfe, University Libraries

2015-2016

Excellence in Research and Creative Activities
Sheila Curran Bernard, History
Alexander Shekhtman, Chemistry
Ben Szaro, Biological Sciences

Excellence in Academic Service
Anne Hildreth, Political Science
Christine Wagner, Psychology

Excellence in Teaching
Jennifer Crowley, Anthropology
Dawit Demissie, Information Studies
Stephen Hogan, Criminal Justice
Thomas Palmer, Communication/Journalism
Kendra Smith-Howard, History
Kelly Wissman, Literacy Teaching and Learning

Excellence in Professional Service
Barbara Altrock, Social Welfare
Michael Boots, University Development
Meghan Cook, Center for Technology in Government
Joyce DeWitt-Parker, University Counseling Center
Elizabeth Gaffney, Arts and Sciences
Jennifer Goodall, Engineering and Applied Sciences
Janet Riker, University Art Museum
Janet Thayer, University Counsel’s Office

Excellence in Librarianship
Brian Keough, University Libraries

2014-2015

Excellence in Research
Melinda Larsen, Biological Sciences
Li Niu, Chemistry
Donna Scanlon, Literacy Teaching and Learning

Excellence in Academic Service
George Berg, Informatics
Sanjay Goel, Information Technology Management
Gilbert Valverde, Educational Administration and Policy Studies

Excellence in Teaching by Academic Faculty
Deborah Lines Andersen, Information Studies/Informatics
Julie Novkov, Political Science/Women’s, Gender and Sexuality Studies
Blanca Ramos, Social Welfare
Elaine Salisbury, English/Journalism
Laura Wilder, English

Excellence in Teaching by Graduate Students
James Broussard, Psychology
Stephanie Kazanas, Psychology

Excellence in Professional Service
Donna Canestraro, Center for Technology in Government
Lisa Ferretti, Center for Excellence in Aging and Community Wellness
Carol Perrin, Residential Life
Latonia Spencer, Student Financial Services
Lindsay Van Berkom, University Libraries
Andrea Wolfe, Center for International Development

Excellence in Librarianship
Elaine Lasda Bergman, University Libraries

2013-2014

Excellence in Research and Creative Activities
Charles Hartman, East Asian Studies
Igor Lednev, Chemistry
Michael Sattinger, Economics

Excellence in Academic Service
Anthony DeBlasi, East Asian Studies
Virginia Goatley, Reading

Excellence in Teaching
Jeannine Chandler, History
Michelle Moshier, Accounting and Law
David Strait, Anthropology

Excellence in Teaching by Graduate Students
Kristen Hourigan, Sociology
David Jones, History

Excellence in Professional Service
Paul Berger, University Police
Kathleen Gersowitz, Arts and Sciences
Karen Chico Hurst, Registrar
Mary Ellen Mallia, Environmental Sustainability
Cynthia Riggi, Student Success

Excellence in Librarianship
Yu-Hui Chen, University Libraries

2012-2013

Excellence in Research
Shawn Bushway, Criminal Justice
Cristian Lenart, Mathematics
Marina Petrukhina, Chemistry

Excellence in Academic Service
Susanna Fessler, East Asian Studies
Richard Fogarty, History

Excellence in Teaching
Rita Biswas, Finance
Ryan King, Sociology
Marcia Sutherland, Africana Studies

Excellence in Teaching by Adjuncts and Lecturers
Shu-Han Yeh, East Asian Languages and Cultures
Katherine Van Acker, English

Excellence in Teaching by Graduate Students
Mohammad Qneibi, Chemistry
Steve Sin, Political Science

Excellence in Professional Service
Diana Mancini, Criminal Justice

Excellence in Librarianship
Gregory Bobish, University Libraries

 


Collins Fellows

The Collins Award recognizes faculty members who, over a sustained period of time, have exhibited extraordinary devotion to the University and the people in it. In carrying out their responsibilities a number of faculty have given of themselves to a singular degree to the life of the institution. The award bears the name of Evan Revere Collins, who was president of the institution from 1949-69 and led the campus’s evolution from a college to a university. 

Collins Fellows Recipients:

2017
Jeanette Altarriba, Ph.D., Psychology
Julie Novkov, Ph.D., Political Science

2016
Richard F. Hamm, History

2015
Randall T. Craig, English

2014
Stephen North, English
Kevin J. Williams, Psychology

2013
John W. Delano, Atmospheric and Environmental Sciences
Teresa M. Harrison, Communication

2010
James Acker, School of Criminal Justice
Iris Berger, History, Women’s Studies, Africana Studies

2009
Lindsey Childs, Mathematics and Statistics

2008
Hasssaram Bakhru, College of Nanoscale Science and Engineering

2007
Daniel Levy, Educational Administration and Policy
Steven Messner, Sociology