Faculty Honors & Awards

 

University at Albany Excellence in Research Awards
Research Foundation Awards and Recognition

Federal Career Awards Received by UAlbany Faculty

Fulbright Scholars and Visiting Scholars
National Academy of Science
National Endowment for the Humanities (NEH)
Summer Stipends
Guidelines and Procedures for the Excellence in Research and Creative Activities Award

University at Albany Excellence in Research Awards

 

Excellence in Research – 2011

 
Iris Berger
History
JoAnne Carson
Art

Istvan Kecskes
Educational Theory and Practice

Fatemeh Shahedipour-Sandvik
Nanoscale Science and Engineering



 

Excellence in Research – 2010

   
Guthrie Birkhead
Epidemiology and Biostatistics
Sanjay Goel
Information Technology Management

R. Hamilton Lankford Educational Administration and Policy Studies
Scott Tenenbaum
Nanoscale Science and Engineering


Excellence in Research – 2009

 
 
Laurie Feldman
Psychology
Alan Lizotte
Criminal Justice

Phillip McCallion
Social Welfare
Serge Oktyabrsky
Nanoscale Science and Engineering

Excellence in Research – 2008

     
Pradeep Haldar
Nanoscale Science & Engineering
Lawrence Schell
Anthropology

Carolyn Smith
Social Welfare
Dan Willard
Computer Science

Excellence in Research – 2007

     
Cheryl Frye
David Wills
Jonathan Wolpaw Kehe Zhu

Excellence in Research – 2006


Timothy Gage

T.S. Kuan

Sophia Lubensky

Conly Rieder


Excellence in Research – 2005


Gordon G. Gallup

Max Lifchitz

Steven Messner

Bonnie Steinbock

Gordon Gallup

Max Lifchitz

Steven Messner

Bonnie Steinbock

 

Previous years' recipients


Top of page

 

 

 

Research Foundation Awards and Recognitions

Research and Scholarship

The Research Foundation honors SUNY faculty for outstanding scholarly and research contributions in all areas of academic pursuit, from the humanities, arts and social sciences to the sciences, medicine and engineering. The individuals are recognized leaders in their respective fields of endeavor.

University at Albany faculty receiving Research Foundation recognition includes:

2008 Honoring Research and Scholarship
  Timothy Gage, Anthropology Department

Ronald Toseland, School of Social Welfare
   
   
2007 Honoring Research and Scholarship
 

T.S. Kuan, Department of Physics

Conley Reider, Department of Biomedical Sciences

   
   
2006 Honoring Research and Scholarship
 

Edna Acosta-Belen, Department of Latin American, Caribbean & Latino Studies

Steven Messner, Department of Sociology

Gordon Gallup, Department of Psychology

Bonnie Steinbock, Department of Psychology

   
   
2005 Honoring Research and Scholarship
 

Henryk Baran, Department of Languages, Literatures & Cultures

Sho–Ya Wang, Department of Biological Sciences

   
   
2004 Excellence in Pursuit of Knowledge Award
  Kajal Lahiri, Economics Department
   
   
2003 Honoring Research and Scholarship
 

Eric Block, Department of Chemistry

Joachim Frank, Department of Biomedical Science

John Logan, Department of Sociology

William J. Reid, School of Social Welfare

   
   
2002 Honoring Research in Science, Engineering & Medicine
 

Marlene Belfort, Department of Biomedical Science

Edward Blanchard, Department of Psychology

Honoring Research in Humanities, Arts & Social Sciences

Richard Alba, Department of Sociology

Arthur Applebee, Department of Educational Theory & Practice

Betty Daniel, Department of Economics

   
   
2001 Honoring Research in Science, Engineering & Medicine
 

Lance F. Bosart, Department of Earth and Atmospheric Sciences

Timothy L. Lance, Department of Mathematics

   
  Honoring Research in Humanities, Arts & Social Sciences
 

Judith Langer, Department of Educational Theory & Practice

Terence P. Thornberry, School of Criminal Justice


Research Foundation Rising Star Award

The following UAlbany faculty were recognized by the Research Foundation, SUNY for their promise based on obtaining external funding for the first time, getting a patent for the first time and getting published for the first time.

2008 Nathaniel Cady, College of Nanoscale Science and Engineering

Scott Tenenbaum, Gen*NY*Sis Center for Excellence in Cancer Genomics
   
   

Innovation, Creation and Discovery

Promising Inventors

University at Albany faculty recognized for submitting their first invention disclosures.

   
2005 Julio Aguirre-Ghiso, Department of Biomedical Science and
  Center for Excellence in Cancer Genomics
   
  Sridar Chittur, Department of Biomedical Science and Center for Excellence in Cancer Genomics
   
 

Sanjay Goel, Department of Information Technology Management

Mengbing Huang, College of Nanoscale Science and Engineering

Vincent LaBella, College of Nanoscale Science and Engineering

   
   
2004 Michael A. Carpenter, College of Nanoscale Science and
  Engineering
   
  Ben Szaro, Department of Biological Sciences
   
   
2003 Eric Lifshin, College of Nanoscale Science and Engineering
   
 

Fatemeh Shahedipour-Sandvik, College of Nanoscale Science and Engineering

Ana V. Perez, Center for Functional Genomics

   
   
2002 Rabi Musah, Department of Chemistry
Eric Eisenbraun, College of Nanoscale Science and Engineering
 
 
First Time Patent
The State University of New York holds more than 650 patents, with 44 patents issued by the U.S. Patent and Trademark Office in fiscal 2004. The following University at Albany faculty were among several SUNY faculty honored for receiving their first patents.
   
2004 James Castracane, College of Nanoscale Science and
  Engineering
   
 
2003 Albert Millis, Department of Biological Sciences
   
   
2002 Paul Toscano, Department of Chemistry
   
   
Outstanding Inventor
The following University at Albany faculty was among SUNY faculty who were recognized as Outstanding Inventors for either receiving multiple patents, bringing in considerable licensing income from the invention or the other significance of the invention.
   
2002 Alain Kaloyeros, College of Nanoscale Science and
  Engineering
   

Honoring Partners in Leadership

2004
Alain Kaloyeros, College of Nanoscale Science and
  Engineering
   

 

Top of page

 

 

Federal Career Awards Received by UAlbany Faculty

 
National Science Foundation
Name Department Title Duration
Ian Davidson Computer Knowledge Enhanced 2007
  Science Clustering Using  
    Constraints  
       
       
Marina Petrukhina Chemistry Buckybowls: A Controlled 2006-2009
    Switch of Metal  
    Coordination  
       
       
Vincent LaBella Nanoscale Towards an Atomic Scale 2004-2008
  Science & Understanding of Spin  
  Engineering Polarized Electron  
    Transport  
       
       
Abbe Herzig Educational Students of 2004-2008
  Theory & Underrepresented  
  Practice Groups in Postdoctoral  
    Mathematics  
       
       
Rabi Musah Chemistry Organosulfur Natural 2003-2007
    Products Chemistry  
    REU Supplement – 2 students  
       
 
Cheryl Frye Psychology Neurosteroid Effects on 1998-2000
    Behavior  
 
 
National Institutes of Health Career Development Awards
Name Department Title Duration
Zvi Gellis School of Social Mentored Research 2005-2010
  Welfare Scientist  
       
       
Thomas Begley Biomedical Science & Career Transition 2004-2007
  Gen*NY* Sis Ctr. for Award  
  Excellence in Cancer    
  Genomics    
       
       
Bruce Dudek Psychology Independent 1994-1999
    Scientist Award  
       
       
John Hannigan Psychology Mentored Research 1987-1992
    Scientist  
       
       
Edward Riley Psychology Independent 1984-1989
    Scientist Award  
       
       
Frank Andrasik Psychology Research Career 1983-1988
    Development  
       
       
Nadrian Seeman Biological Sciences Research Career 1982-1987
    Development  
       
       
Richard Zitomer Biological Sciences Research Career 1981-1986
    Development  
       
       
Charles Scholes Chemistry Research Career 1976-1981
    Development  
       
       
David Edwards Biological Sciences Research Career 1975-1980
    Development  
       
       
Howard Stratton Epidemiology & Research Career 1975-1980
  Biostatistics Development  
Top of page

 

Fulbright Scholars and Visiting Scholars

 

2010-11

Fulbright Scholars  
    Name: David Fadum Andersen

Department: Public Affairs and Policy

Research: Full Information Product Pricing in the NAFTA Region: Technologies and Policies to Increase the Market Share of Fair Labor and Environmentally-Friendly Products

Country: Mexico

     
     
     
    Name: Deborah Lines Andersen

Department: Information Studies

Research: Digital Government Initiatives in the NAFTA Region: Full Information Product Pricing and Library Systems

Country: Mexico

     
     
     
    Name: Stephen Michael North

Department: English

Lecturing: Writing in and for the Twenty-First Century Academy: History, Theory and Pedagogy

Country: Ukraine

     
     
     
    Name: Carol R. Rodgers

Department: Educational Theory and Practice

Lecturing and Research: Developing a 'Hunmanizing Pedagogy' Through Descriptive Inquiry

Country: South Africa

     
     
     
    Name: Lawrence M. Schell

Department: Anthropology

Research: Conduct research for a book on cities and human health

Country: Italy

     
     
  Visiting Scholars  
   

Name: Don Chau

Department: Educational Theory and Practice

Lecturing: Applying Multiple Intelligences in Vietnam and US Classrooms

Country: Vietnam

     
     
     
   

Name: Teodor Gotszalk

Department: Nanoscale Science

Research: High-resolution Investigation of Graphene Nanostructures

Country: Poland

     
     

2009-10

Fulbright New Century Scholar  
    Name: Jason Lane

Department: Educational Administration and Policy

Six weeks documenting the practices of several institutions by meeting with regional policy makers and university administrators in Dubai.

Country: Dubai

     
     
  Visiting Scholars  
   

Name: Gang He

Department: English

Research: Towards a Unified Model of Cultural Pragmatic Interpretation of Utterance

Country: China

     
     
     
   

Name: Evgeny Styrin

Department: Public Administration and Policy

Research: E-Government Development and the Implementation of Best Practices in a World Context: A Comparative Anaysis

Country: Russia

     
     

2008-09

Fulbright Scholar

 

    Name: David Yun Dai

Department: Educational and Counseling Psychology

Research: Inquiry-Based Learning in China: A Teacher Survey

Country: China

     
     
  Visiting Scholars  
   

Name: Vadim Kozlov

Department: Mathematics

Lecturing and Research: Pattern Recognition on the Basis of the Simplex-Code Approach

Country: Russia

     
     
     
   

Name: Chanyong Park

Department: Economics

Research: The Effects of Trade Adjustment Assistance on Income Inequality Reduction in the United States

Country: Korea

     
     

2007-08

Fulbright Scholar  
    Name: Robert Charles Howell

Department: Philosophy

Lecturing and Research: Kantian Objects and the Metaphysics of Art

Country: Russia

     
     
     
   

Name: Louise Anne McNutt

Department: Epidemiology and Biostatistics

Lecturing and Research: Develop the School of Public Health, Prevention of Bloodborne Pathogen Transmission

Country: United States

     
     
     
   

Name: Edward Schwarzschild

Department: English

Research: Teaching courses in contemporary literature and American writing and visual arts to University of Zaragoza students

Country: Spain

     
     

2006-07

Fulbright Scholar  
   

Name: Bruce Svare

Department: Psychology

Research: Teach Behavioral Neuroscience, Chulalongkorn, Doctoral Program in Psychology

Country: Thailand

     
     
  Fulbright Specialist  
   

Name: Gilbert Valverde

Department: Education

College: Catholic University

Country: Uruguay

     
     
  Visiting Scholars  
   

Name: Badi Huseissi

Department: Sociology

Research: Police and Minority Relations in Israel and the United States: Arab and African American Relations With the Police

Country: Israel

     
     
     
   

Name: Ekaterina Vinogradova

Department: Languages, Literatures and Cultures

Lecturing: Shakespeare in the 19th-Century Russian Culture and in the Works of Anton Chekhov

Country: Russia

     
     

2005-06

Fulbright Scholar  
   

Name: Charles Rougle

Department: Languages, Literatures & Cultures

Research: Lecturing: Language and Literature, Moscow State University, Moscow , Russia

Country: Russia

     
     
  Visiting Scholar  
   

Name: Olga Yakimenko

Department: Geography and Planning

Research: Developing Standards for Evaluating Commercial Humic Fertilizers

Country: Russia

     
     

2004-05

Fulbright Scholars  
   

Name: Anthony DeBlasi

Department: East Asian Studies

Research: Purifying Communities: Monastic Reform In Pre-modern China

Country: China

     
     
     
   

Name: Richard Hamm

Department: History

Research: Lecturing and Research: American History Through Legal History

Country: Germany

     
     
     
   

Name: Christopher Smith

Department: Geography & Planning

Research: Lecturing and Research: Environment and Culture in Urban Contexts

Country: Hong Kong

     
     

2003-04

Fulbright Scholar  
   

Name: Thomas Cohen

Department: English

Research: Lecturing: The American Allegory-Literature, Experience, History

Country: Thailand

     
     

2002-03

Fulbright Scholars  
   

Name: Sylvia Evans Barnard

Department: Classics

Research: The Dioskuroi in Cyprus

Country: Cyprus

 

     
     
   

Name: James Morris Hargett

Department: East Asian Studies

Research: Mount Emei and Its Place in Chinese Culture

Country: China

     
     
     
   

Name: Alla Nazarenko

Department: Educational Theory & Practice

Research: Teaching Foreign Languages From a Distance

Country: Russia

     
     
     
   

Name: Olga Reshetnikova

Department: Philosophy

Research: Biomedical Ethics for Public Health in Ukraine

Country: Ukraine

     
     
     
   

Name: Sitaram Byahut

Department: Physics

Research: Optical and Electronic Properties of Anatase Tianium Dioxide

Country: Kathmandu , Nepal

     
     

2001-02

Fulbright Scholars  
   

Name: Henryk Baran

Department: Languages, Literatures and Cultures

Research: Information Searching in the Humanities and Social Sciences: A Course and a Textbook

Country: Russia

     
     
     
   

Name: Toby Clyman

Department: Languages, Literatures and Cultures

Research: 19 th Centry Russian Women’s Autobiographies, Diaries, Letters and Memoirs

Country: Russia

     
     
     
   

Name: Thomas L. Daniels

Department: Geography and Planning

Research: Metropolitan Area Planning in the United States , Comparative Metropolitan Regional Planning and Development in Australia and the United States

Country: Australia

     
     
   

Name: Harry Lloyd Frisch

Department: Chemistry

Research: Physics and Physical Chemistry of Macromolecules and Stiff Polymers

Country: South Africa

     
     
     
   

Name: Brian Ladd

Department: History

Research: 2-week German Studies Seminar

Country: Germany

     
     

2000-01

Fulbright Scholar  
   

Name: Judith A. Gillespie

Department: Political Science

Research: American Institutions and Politics iin Comparative Perspective

Country: Hungary

     

   
  Visiting Scholar  

 

Name: Gilbert Doho

Department: Languages, Literatures and Cultures

Research: A Comparative Study of Theater for Development in Cameroon and Forms of Participatory Theater in the United States

Country: Cameroon

     

   

1998-99

Fulbright Scholar  

 

Name: Paul Miesing

Department: Management

Research: Lecturing: Strategic Management

Country: China

   

   

1996-97

Fulbright Scholars  

 

Name: Ray Bromley

Department: Geography and Planning

Research: Alternative Models for Grass-Roots Planning and Community Development

Country: Peru

   

   

   

 

Name: Judith A. Gillespie

Department: Political Science

Research: American Politics: Comparative Public Policy

Country: Korea

   

   

   

 

Name: Stephen M. North

Department: English

Research: American Studies: The Role of Writing in American Higher Education

Country: Finland

   

   

   

 

Name: Lynn Videka-Sherman

Department: School of Social Welfare

Research: Clinical Social Work: Planning Family and Clinical Services

Country: Bulgaria

   

   

1995-96

Fulbright Scholar  

 

Name: Joan N. Savitt

Department: Office of International Programs

Research: U.S. - Japan International Education Administrators Program

Country: Japan

   
     

Top of page

National Academy of Science

The University at Albany faculty who received this prestigious honor include:

April, 2006

Joachim Frank, Professor
Department of Biomedical Sciences
School of Public Health

John W. Saunders, Jr.
Professor Emeritus
Biological Sciences

 

April, 1999

Marlene Belfort, Distinguished Professor Department of Biomedical Sciences
School of Public Health

Top of page

 

National Endowment for the Humanities (NEH)
Summer Stipends

The University at Albany faculty who received Summer Stipends:

Summer 2002

Assoc. Professor Nadieszda Kizenko
Department of History

 

Summer 2003

Associate Professor Richard Hamm
Department of History

 

Summer 2007

Professor Eszter Szalczer
Department of Theatre

Summer 2008

Professor Barry Trachtenberg
Department of Judaic Studies

Summer 2009

Associate Professor Rachel Dressler
Department of Art

Summer 2010

John Monfasani
Department of History