Employee Recognition Event 2017

On Tuesday, March 21, 2017 University at Albany Interim President James R. Stellar and distinguished guests commemorated the anniversaries of employees whose dedicated service to the University at Albany began 25 or more years ago.

Members of the University Community interested in downloading individual images can visit http://www.ualbanyphotos.com/Events/2017Employee-Recognition-Event/.

The roster below honors the contributions of these longtime University employees.

1955-1959

Name Department or Office Initial Year
of Service
Richard Sauers Athletics Admin 1955

1960-1964

Name Department or Office Initial Year
of Service
John Mackiewicz Biology 1961

1965-1969

Name Department or Office Initial Year
of Service
Lance Bosart Atmospheric & Environmental Sciences 1969
William Kennedy NYS Writers Institute 1969
Dean Knapton Registrar's Office 1969
H. Peter Krosby History 1968
Joanne Lue Art Museum 1965
Panchitta Miller Indian Quad 1968
Malcolm Sherman Mathematics and Statistics 1968
Nancy Wisenburn University Libraries 1968

1970-1974

Name Department or Office Initial Year
of Service
Richard Albagli Music and Theatre 1974
Barbara Altrock School of Social Welfare 1974
Jeffrey Berman English 1973
Richard Goldstein Mathematics and Statistics 1970
William Hedberg Provost & VP- Academic Affairs 1974
George Litchford Psychological Services Center 1974
Kristina Lounello Athletics Admin 1973
John Monfasani History 1971
Graeme Newman School of Criminal Justice 1972
Charles Orsini State Quad 1974
Christy Peacock Residential Life 1970
John Pipkin Geography & Planning 1974
Martha Rozett English 1973
Charles Scholes Chemistry 1973
Mary Beth Winn Languages, Lits. & Cultures 1974
Koo Yun Economics 1974

1975-1979

Name Department or Office Initial Year
of Service
Shamshad Ahmad Physics 1979
Jonathan Bartow Graduate Studies 1978
Joseph Bernier Counseling & Psychological Services 1976
Scott Birge Campus Center 1977
Peter Bloniarz Provost & VP- Academic Affairs 1977
Ronald Bosco English 1975
Thomas Curtin Facilities Management 1979
Christine D'Amico Office Of General Studies & Summer 1979
Bruce Dudek Psychology 1978
Helen Elam English 1977
Cynthia Endres Dean's Office--College of Arts & Science 1979
Amy Ferraro Accounting 1977
Bob Gagliardi Campus Center 1977
Phyllis Galembo Art & Art History 1978
Gordon Gallup Psychology 1975
Harry Hunt Computer Science 1979
Michael Jerison Economics 1977
Edward Kane Vice President for Research 1979
Kajal Lahiri Economics 1976
Michael Landin Atmospheric & Environmental Sciences 1977
William Lanford Physics 1979
Ken Leicht Dutch Quad 1976
Karen Longo Purchasing 1979
Paul Miesing Management 1979
Bruce Miroff Political Science 1978
Karen Murdock Enterprise Application Services 1979
Joan Newman Educational Psychology & Method 1976
Stephen North English 1978
Richard Patton Facilities Management 1977
Susan Phillips Educational & Counseling Psychology 1979
Robert Rosellini Psychology 1977
Lawrence Schell Anthropology 1979
Janine Schultz Institute for Traffic Safety Management & Research 1978
Hany Shawky Dean's Office--School of Business 1978
John Sicker Atmospheric Sciences Rsch Center 1978
Judy Stanley Counseling & Psychological Services 1978
Bruce Svare Psychology 1978
Carole Sweeton Info Tech Client Services 1978
Thomas Taber Management 1979
Mary Tarsa Dean's Office--School of Business 1975
Ronald Toseland School of Social Welfare 1979
Richard Townsend Facilities Management 1978
Mary Valentis English 1978
Susan Vita Registrar's Office 1977
Ellen Weatherby Registrar's Office 1979
George Welch Residence Hall Maintenance Shop 1979
Michael Werner Art & Art History 1978
Kathie Winchester Office of Undergraduate Education 1979

1980-1984

Name Department or Office Initial Year
of Service
James Acker School of Criminal Justice 1983
Mohammad Alam Physics 1984
Ruth Amodeo Zime 1983
Beverly Amsler Counseling & Psychological Services 1981
Joanna Aveyard Mathematics and Statistics 1982
Pamela Balasco Accounting 1980
Eric Block Chemistry 1981
Lillian Burnash Custodial Services 1984
Nancy Carroll College of Engineering and
Applied Sciences, Dean's Office
1980
Kimberly Comproski President's Office 1983
Peter Conophy Rapid Copy Center 1981
Randall Craig English 1981
Richard Cunningham Biology 1982
Betty Daniel Economics 1983
Susan Darbyshire Info Tech Client Services 1980
Michael Derensis Graduate Studies 1980
Lisa Donohue Environmental Health & Safety 1982
Anne Dowling Institute for Traffic Safety Management & Research 1983
Peter Duchessi Information Technology Management 1983
Michael Ellis Counseling Psychology 1984
Richard Felch Student Health Services 1982
Ellen Fisher Art & Art History 1980
David Fitzjarrald Atmospheric Sciences Rsch Center 1984
Martin Fogelman Management 1981
Michele Fox School of Criminal Justice 1982
Myrna Friedlander Counseling Psychology 1981
Lynn Gelzheiser Educational Psychology & Method 1984
Charles Hartman East Asian Studies 1980
Kevin Hicks Empire Commons 1983
Dina Holmes Financial Aid 1984
Monica Hope Educational Opportunity Prgrm 1982
James Horwedel HVAC
(Heating, Ventilation and
Air Conditioning)
1981
Vincent Idone Atmospheric & Environmental Sciences 1985
Shari Kent Atmospheric Sciences Rsch Center 1984
Michael Knee University Libraries 1981
Michael Koch Parking & Mass Transit Services 1980
Catherine Krug Psychology 1984
Eileen Kruzinski Counseling Psychology 1984
R Hamilton Lankford Educational Admin. & Policy St 1981
Michele Lasak Office Of General Studies & Summer 1980
Anthony Latham University Libraries 1984
Linda Leary Center for International Education & Global Strategy 1982
Lillian Lee Development Services 1982
Daniel Levy Educational Admin. & Policy St 1981
Kristina Lounello Accounting 1980
Andi Lyons Music and Theatre 1982
Michael Madonna Custodial Services 1983
Sheila Mahan Provost & VP- Academic Affairs 1983
Edward Mayer Art & Art History 1983
Robert McCaffrey Psychology 1983
Steven Messner Sociology 1982
John Molinari Atmospheric & Environmental Sciences 1980
Neil Murray Computer Science 1982
Joann Orologio Educational Psychology & Method 1980
James Orologio Mail & Messenger 1984
Richard Perez Atmospheric Sciences Rsch Center 1983
Librada Pimentel Latin American and Caribbean Studies 1984
Bozena Raczka Custodial Services 1983
Blanca Ramos School of Social Welfare 1981
Peter Recore-Migirditch University Libraries 1981
Karina Ricker University Libraries 1983
Carlos Rodriguez Mathematics and Statistics 1984
Debra Rood Institute for Traffic Safety Management & Research 1980
Michael Sattinger Economics 1981
Donna Scanlon Literacy Teaching and Learning 1983
Betty Schiffer Office of Undergraduate Education 1981
Lisa Scholz Dean's Office--School of Business 1980
Morton Schoolman Political Science 1980
Patricia Scott University Police Department 1982
Joseph Sheehan Accounting and Law 1980
Nadia Siepman University Libraries 1981
Denise Smith Custodial Services 1983
Fabian Sobolewski Custodial Services 1984
Scott South Sociology 1983
Terry Spawn

Plumbing & Refrigeration Shop

1981

Carol Stenger

Advocacy Center

1980

Michael Suprunowicz Accounting and Law 1983
Giri Tayi Information Technology Management 1982
James Van Voorst

VP Finance & Administration

1980

Joyce Vanzandt

President's Office

1983

Jennifer Watson Facilities Management 1983
John Welch Chemistry 1981
Dan Willard Computer Science 1983
Mary Zeno Student Involvement & Leadership 1981

1985-1989

Name Department or Office Initial Year
of Service
Philippe Abraham Career & Professional Development 1988
Robert Bangert-Drowns Dean's Office--School of Education 1987
Anna Barner Campus center 1985
Keith Beattie Custodial Services 1989
Nancy Beck Enterprise Infrastructure Services 1988
Alain Belasen Communication 1986
Marlene Belfort Biology 1985
Noreen Benton Educational Theory & Practice 1986
George Berg Informatics 1988
Kim Bessette Financial Management & Budget 1988
Redverze Blackman Custodial Services 1989
Barbara Boni State Quad 1988
Nelly Bonilla Financial Aid 1986
Deborah Bourassa Communication 1985
Elizabeth Brannigan Health Policy 1989
Peter Breiner Political Science 1988
Frank Briggs Key & Lock Control 1988
Ray Bromley Geography & Planning 1985
Lana Cable English 1986
David Carpenter Environmental Health Sciences 1985
Leslie Carroll Enterprise Infrastructure Services 1989
Joanne Carson Art & Art History 1985
LuAnn Charbonneau Award Management Services 1986
Indushobha Chengalur-Smith Information Technology Management 1989
Maria Cimini Counseling & Psychological Services 1989
Toby Cole Center for International Development 1989
Regina Conboy University Libraries 1987
William Cooper Residence Hall Maintenance Shop 1986
Jakov Crnkovic Information Technology Management 1986
Paul Cummings Educational Opportunity Prgrm 1986
Nancy Dame Facilities Management 1989
Sharon Dawes Public Administration & Policy 1987
Lynn DeBiase University Libraries 1988
Diane Dewar Health Policy 1988
Michelle Didonna Purchasing 1986
William Dosch Facilities Management 1985
Cleve Douglas Empire Commons 1989
Frederick Doyle Marketing Services & Licensing 1985
Catherine Dwyer University Libraries 1989
Diana Edelson College of Engineering and
Applied Sciences, Dean's Office
1987
Elisabeth Egetemeyr Geography & Planning 1989
Georgia Ellis baker Empire Commons 1987
Philip Eppard Information Studies 1988
Diane Fanuele Health Policy 1985
Patrick Ferlo Performing Arts Center 1985
Ingrid Fisher Accounting and Law 1985
Edward Fitzgerald Environmental Health Sciences 1987
Anne Fortune School of Social Welfare 1988
James Fossett Public Administration & Policy 1989
Cynthia Fox Languages, Lits. & Cultures 1988
Sally Friedman Political Science 1985
Timothy Gage Anthropology 1986
Steven Galime Dean's Office--College of
Arts & Science
1985
Laurie Garafola Community Development 1985
Kimberly Gemme University Libraries 1986
Kathleen Gersowitz Dean's Office--College of
Arts & Science
1988
David Gregory Plumbing & Refrigeration Shop 1988
Juliette Gutmann Writing and Critical Inquiry 1987
Jean Guyon University Libraries 1987
Craig Hancock Educational Opportunity Prgrm 1986
Jill Hanifan English 1987
Lee Harrison Atmospheric Sciences Rsch Center 1989
Mary Heppelle Custodial Services 1986
Thomas Hoey Enterprise Server & Storage Admin 1989
David Hosley Music and Theatre 1989
Zheng Hu Art Museum 1987
Thomas Irvin Computer Science 1986
Kazimiera Jachura Custodial Services 1988
Michael Jaromin Student Involvement & Leadership 1989
Carol Jewell University Libraries 1985
Everette Joseph Atmospheric Sciences Rsch Center 1989
Paula Kaloyeros Award Management Services 1988
Donald Keenan University Libraries 1989
Maria Keyes Languages, Lits. & Cultures 1987
Daniel Keyser Atmospheric &
Environmental Sciences
1987
Karl Kilts Facilities Management 1986
David Knight Atmospheric &
Environmental Sciences
1988
John Kubas Electrical Shop 1988
Deborah Kundert School Psychology Program 1986
Paul Labate Physics 1989
Bernard Lagasse Financial Aid 1989
Suzanne Lance NYS Writers Institute 1985
Katherine Latal University Libraries 1986
Eunju Lee School of Social Welfare 1988
Arlene Lev School of Social Welfare 1988
Max Lifchitz Music and Theatre 1986
Alan Lizotte School of Criminal Justice 1985
Gregory Lnenicka Biology 1987
Christianna Loh University Libraries 1987
Barry Loneck School of Social Welfare 1989
Michael Lonergan University Libraries 1987
Karyn Loscocco Sociology 1985
Carolyn Macdonald Physics 1986
Joan Mainwaring Mathematics and Statistics 1987
Susan Maloney Dean's Office--School of Business 1987
Maritza Martinez Educational Opportunity Program 1985
David Mason Accounting 1985
John Mason Educational Opportunity Prgrm 1988
Lisa Maxwell Human Resources Management 1986
Linda Mayerhofer Biology 1989
Mary McCarthy School of Social Welfare 1987
Alina Mikula Custodial Services 1985
Yin Miller Financial Aid 1989
Sally Mills Dean's Office--School of Business 1989
Eugene Monaco Professional Development Program 1985
James Mower Geography & Planning 1987
Muguel Munoz Campus Center 1987
Paliath Narendran Computer Science 1988
Philip Nasca Dean's Office --School of Public Health 1987
James Neely Psychology 1988
Curtis Noble Dutch Quad 1987
Gregory Nowell Political Science 1989
Yvonne Ornoski Custodial Services 1988
Judith Pelton Epidemiology & Biostatistics 1985
Carol Perrin Residential Life 1985
Derrick Phillips Physical Plant Management 1989
Steven Plotnick Mathematics and Statistics 1987
Kathy Plunkett Institute for Teaching, Learning &
Academic Leadership
1986
Vincent Reda News & Communications 1985
Amelia Reyes Colonial Quad 1986
Estela Rivero Counseling & Psychological Services 1987
Suzanne Roberson NYS Writers Institute 1986
Patrick Romain Educational Opportunity Prgrm 1986
Sandra Romano School Psychology Program 1987
Kevin Rose Customer Services Center 1989
Nancy Rudolph Enterprise Application Services 1986
Laura Ryan Info Tech Client Services 1988
Shelley Salerno Advancement Events 1987
Mark Schmidt Digital Media 1988
James Schwab Atmospheric Sciences Rsch Center 1988
Cecelia Skott Center for International Development 1988
Leonard Slade Africana Studies 1988
David Smith Finance 1989
Mark Steinberger Mathematics and Statistics 1987
Marcia Sutherland Africana Studies 1985
Bruce Szelest Provost & VP- Academic Affairs 1986
Denise Szelest Human Resources Management 1989
Alan Topal Enterprise Application Services 1985
Anthony Torres Biomedical Science 1986
Paul Toscano Chemistry 1985
Christine Travis University Libraries 1987
Jeffrey Travis Biology 1988
Katherine Trent Sociology 1986
Margaret Trudeau Custodial Services 1986
Patricia Vaillancourt Facilities Management 1987
Robin Van zandt Legal Counsel 1985
Thomas Vanauken Grounds 1989
Roberto Vives Men's Track 1985
David Vollaro Atmospheric and Environmental Sciences 1988
Sharona Wachs University Libraries 1988
David Wagner Sociology 1985
Christopher Walcek Atmospheric Sciences Rsch Center 1986
Sho-Ya Wang Biology 1986
Wei Wang Atmospheric Sciences Rsch Center 1989
Wendy West University Libraries 1987
Kevin Williams Psychology 1986
Daniel Williams Custodial Services 1989
Jay Worona Educational Admin. & Policy St 1988
Edelgard Wulfert Dean's Office--College of
Arts & Science
1988
Carolyn Yalkut English 1987
William Yankowski University Police Department 1988
Gerald Zahavi History 1985
Barbara Zampella Vice President for Research 1989
Barbara Zampella Atmospheric and Environmental Sciences 1989
James Zetka Sociology 1989
Kehe Zhu Mathematics and Statistics 1988
Christine Zoller IT Security 1986

1990-1991

Name Department or Office Initial Year
of Service
Mitchel Abolafia Public Administration & Policy 1990
Deborah Altrock Provost & VP- Academic Affairs 1990
Frankie Bailey School of Criminal Justice 1990
Lee Bickmore Anthropology 1990
Roger Bisbing Art & Art History 1991
Rita Biswas Finance 1990
Mark Bobb-Semple Provost & VP- Academic Affairs 1991
Sharleen Brittell Epidemiology & Biostatistics 1990
Louise Burkhart Anthropology 1990
Denise Carner Center for Human Services Research 1990
Sarah Cohen Art & Art History 1990
James Collins Anthropology 1990
Laurie Constable University Libraries 1990
Glenn Deane Sociology 1991
Nancy Denton Sociology 1990
Angelina Diaz-Myers Counseling & Psychological Services 1991
Teresa Ebert English 1991
Walter Ensel Center for Social & Demographic Analysis 1990
Laurie Feldman Psychology 1990
Gayle Gellner Financial Aid 1990
Rose Greene Center for Human Services Research 1991
Kevin Gosier Downtown Campus Maintenance 1990
Richard Hamm History 1990
James Hargett East Asian Studies 1990
Cindy Higgins Environmental Health & Safety 1991
Anne Hildreth Political Science 1990
Gene Howe Power Plant 1991
Hemalata Iyer Information Studies 1990
Jeffrey Isaacson Professional Development Program 1990
Trudi Jacobson University Libraries 1990
John Justeson Anthropology 1990
Robert Keesee Atmospheric & Environmental Sciences 1991
Richard Lachmann Sociology 1990
Cecilia Lauenstein Development Services 1990
Pamela Laverty Social Welfare 1991
Scott Lawson Educational Theory & Practice 1991
Michael Malbin Political Science 1990
Elba Matos University Libraries 1991
Lynn Mayer Info Tech Client Services 1991
Philip McCallion School of Social Welfare 1991
Elizabeth Medvetz Enterprise Application Services 1991
Carla Meskill Educational Theory & Practice 1991
Robert Miller Financial Aid 1990
Robert Morawski Architecture, Engineering &
Construction Management
1990
Carol Olechowski Development Services 1991
Anna Passaretti Mail & Messenger 1990
Olimpia Pelosi Languages, Lits. & Cultures 1990
Robin Peppin Custodial Services 1990
David Radzyminski Architecture, Engineering &
Construction Management
1990
Timothy Reilly Facilities Management 1990
Doris Romand Center for Functional Genomics 1990
James Schlemmer Atmospheric Sciences Research Center 1991
Brian Smith CAS Technical Services 1991
Caro-Beth Stewart Biology 1991
Ben Szaro Biology 1991
James Walser Internal Audit 1991
Maurice Westmoreland Languages, Lits. & Cultures 1990
Michiyo Wojnovich East Asian Studies 1991
Alissa Worden School of Criminal Justice 1990
Robert Worden School of Criminal Justice 1990
Bonnie Zanger Financial Aid 1990
Xiaonong Zhang CAS Computing Services 1990
Igor Zurbenko Epidemiology & Biostatistics 1991