A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Robert F. Decker 1938

Robert F. Decker graduated from the State College for Teachers in 1938. In August 1941, he was commission into the Navy Reserves, following completion of a government-sponsored graduate course in meteorology at the Guggenheim School of Aeronautics in New York City. From September to December 1941, he received Navy Indoctrination at NAS in Lakehurst, NJ.

His training complete, he was first stationed at NAS Argentia, Newfoundland, where he served as Aerological Officer, performing weather forecasting for anti-submarine air patrols in the North-west Atlantic. In October 1942 he was reassigned to the Northern Group Eastern Sea Frontier and sent to the 1st Naval Headquarters in Boston, where he forecast the weather for air and sea anti-sub patrols off the New England coast until November 1944.

In December 1944, he was assigned to Naval Air Transport Command Pacific, based at NAS Hawaii, and NATS Detachment at Kwajalein, Marshall Islands. He remained there until November 1945, when he returned to inactive service and went home.

He served in the Navy Reserves for 20 years, retiring as Commander, USNR in September 1961.